Schultz & Larsen Classic DL

Fra: kr. 11.999,00 inkl. moms
Leveringsomkostninger tillægges

Et top produkt i middelklassen

Classic DL er et ideelt valg til dig som ønsker en stabil riffel til hårdt kontinuerligt brug, hvor funktionaliteten er i højsædet.

På Classic DL riflen er der ikke gået på kompromis med hverken kvalitet eller præcision. Den udmærker sig ved at have de samme lækre features som samtlige Schultz & Larsen rifler er kendt for, men med færre detaljer.

Her får du således også en ægte skåret Schultz & Larsen riffelpibe. Således får du her et top produkt til en yderst fornuftig pris.

Alle dele på Classic DL er produceret i de bedste materialer og med den nyeste viden og teknologi indenfor området.

Riflen kommer i flere forskellige kalibre, som links og både i træ og composit.

Der medfølger en sort kuffert til riflen.

Vælg variant herunder

*Lokal afhentning i butikken på Magnoliavej 7, 5250 Odense SV er ALTID gratis.

• Ammunition: Kræver fremsendelse af gyldigt jagttegn og billede ID Pris for levering i Danmark til brofaste adresser: 599,-

• Haglgeværer: Kræver fremsendelse af gyldigt jagttegn og billede ID. Pris for levering i Danmark til brofaste adresser: 399,-

• Rifler: Kræver fremsendelse af riffeltilladelse. Du søger riffeltilladelse efter køb af riflen på politi.dk, vi fremsender alle informationer du skal bruge til ansøgning. Når du har modtaget din tilladelse, fremsender du denne til os - hvorefter vi sender riflen til dig. Pris for levering i Danmark til brofaste adresser: 399,-

• Signal- og Dummyskydere: Kræver fremsendelse af gyldigt jagttegn, billede ID og tilladelse. Du søger tilladelse efter køb på politi.dk, vi fremsender alle informationer du skal bruge til ansøgning. Når du har modtaget din tilladelse, fremsender du denne til os - hvorefter vi sender varen til dig. Pris for levering i Danmark til brofaste adresser: 399,-

• Luftvåben 5,5mm og over: Kræver fremsendelse af gyldigt jagttegn og billede ID. Pris for levering i Danmark til brofaste adresser: 399,-

• Lyddæmpere: Fremsend riffeltilladelse med tilsvarende riffelkaliber. Pris for levering i Danmark til brofaste adresser: 250,-

• Nat/Thermisk Optik: Kræver fremsendelse af gyldigt jagttegn, billede ID og våbentilladelse. Pris for levering i Danmark til brofaste adresser: 250,-

Vi benytter Dansk Våbentransport til levering af farliggods, de vil levere til kantsten og ringer til dig minimum 30 minutter før ankomst. Du skal være tilstede fysisk på leveringsadressen på det aftalte tidspunkt og have de relevante tilladelser/jagttegn på dig.

Som nævnt tidligere skal alle dokumenter sendes til Kundeservice@odensejagt.dk, hvis du er i tvivl kan du altid fange os på 70 300 170.

Læs mere

Classic systemet er udført i stål, hvilket vil sige, at samtlige dele er bearbejdet i massivt stål, som derefter er hærdet, poleret og bruneret. Låsestol og pibe er centreret perfekt overfor hinanden, hvilket giver optimal bæring imellem pibe- og bundstykket lukkeknaster. Classic riflen er forberedt til slide & lock montage systemer som eksempelvis 1”, 30 mm, 34 mm, 36 mm samt til Zeiss skinnesystem. Den har 3 – punkts sikring med mulighed for at aflade i sikret tilstand.

Den unikke produktionsmetode som Schultz & Larsen anvender på deres skårne riffelpiber, i kombination med den spændingsfri ”match-grade”-pibe, giver en helt unik præcision. Classic har integrerede baser i låsestolen, men er også forboret til traditionelle baser eller Picatinny skinne. Begge dele er Schultz & Larsen også leveringsdygtige i.

Classic leveres som standard med et grade 1 skæfte, præcisions riffelpibe i standard kaliber og et aftageligt 3 skuds magasin. Den har vekselpibesystem, hvilket betyder at du nemt kan skifte imellem både standard- og magnum kalibre. Dog kræver det et ekstra bundstykke når der skiftes til magnum kalibre. Classic leveres med en pibe på 56 cm, Ø 16 i diamater og et M14X1 gevind. Derudover har den en brun bagkappe. Classic med træskæfte fås i både en højrehåndet version og venstrehåndet version. Classic findes også i de populære synthestiske modeller som enten Classic Composite eller Classic Thumbhole.

Yderligere information

Stand*

Riffelkaliber

,

Våbentype

Pibelængde

Optik

Uden

Magasin

Gevind

Skæfte

, ,

Varenummer 98246301
Varenummer 98741526
Varenummer 31274509
Varenummer 60235849
Varenummer 62135704
Varenummer 2103171132345